Postřehy

Zprávy
Rating
Rating-Rapid
Postrehy
Odkazy

 

Tak, máme za sebou úspěšně první ze dvou mistrovství republiky v české dámě, ve variantě losovaná zahájení.

Teda mistrovství, honosný název, ale organizace se nedá nazvat ani průměrnou.

To, že ho nakonec hrálo osm hráčů je snad jediným pozitivem celé této akce. Paradoxně ho nehráli  hráči, od kterých se účast očekávala, aby potvrdili svoji všestrannost.

Začneme propagací:

Až po opakovaných dotazích se nakonec zařadilo do kalendáře a to dva týdny před dalším mistrovstvím republiky v české dámě, tentokrát tzv. free, variantě, které se sice hraje v Čechách delší dobu, ale je spíše pro začátečníky. ČFD však považuje toto mistrovství za hodnotnější. Na základě jakého hodnocení nevím, ale nemíním být soudcem v této záležitosti.

Pozvánka:

S dovolením ji tady zveřejním.

ČESKÁ FEDERACE DÁMY

Pořádá

Mistrovství ČR v české dámě

s losovaným zahájením

Termín: neděle 1 0 . l i s t o p a d u 2 0 1 3

Místo: Dům UM Strašnice/První pražský klub dámy

Pod Strašnickou vinicí 23, Praha 10

Časový program: Registrace účastníků: 9.30 – 10:00 hod.

První kolo: 10.00 hod.

Vyhlášení výsledků: cca 18.00 hod.

Startovné: 60 Kč dospělí, 40 Kč žáci, junioři a členové ČFD se zaplacenými

členskými příspěvky pro rok 2013

Losování zahájení: První tah je vždy černému a bílému náhodně vylosován, hrají

se vždy dvě partie za kolo (za černé i za bílé)

Přihlášky: Závazné přihlášky zasílejte do7. listopadu 2013 na:

filip.kareta@seznam.cz, nebo lumir.gatnar@seznam.cz

O pořadí rozhodují: Body, počet výher, vzájemný zápas.

V případě kruhového systému dále SB, v případě švýcarského systému dále Střední

Buchholz, Buchholz. Při rovnosti bodů na prvním místě se hraje baráž o první místo.

Každého asi napadne otázka. Na jaký čas se hraje?, Kdo je rozhodčí? Na kolik kol se hraje? Jakým systémem se bude hrát? Který systém bude při jakém počtu hráčů? Nic z toho v pozvánce nenajdete. Protože jsem byl zvědavý, dotázal jsem se managera turnaje, Filipa Karetu na výše uvedené otázky. Dostal jsem tuto odpověď:

Mistrovství se bude hrát s časovým limitem 15 minut + 5 sekund (nekumulovaný čas) na každou partii švýcarským systémem na 5 kol. Do počtu sedmi hráčů se hraje kruhovým systémem, při vyšším počtu švýcarským. Hlavní rozhodčí je Lumír.

Realita:

Hráčů bylo osm, hrálo se kruhovým systémem. Hrací čas byl 10 minut plus za každý tah přidaných pět sekund. Počet kol sedm.

Nasazování hráčů: První varianta byla, že podle toho, kdo jak přišel (zajímavé, ale proč ne?). První dorazil Filip Kareta, druhý Igor Keder,,třetí Pavel Truhlář. Jaké bylo překvapení, když číslo jedna měl Keder, číslo dva Truhlář a Kareta číslo sedm. Je sice pravda, že v kruhovém systému hraje každý s každým, ale na vhodném pořadí hráčů také záleží. Jestli to má někdo šité přímo na míru, tak si více méně řídí turnaj sám. Navíc, když se ve variantě nelosovaná zahájení přímo nasazují hráči tak, aby tabulkově nejsilnější hráli spolu v posledních kolech.

Celkový dojem?

Turnaj se odehrál bez problémů jen proto, že hráči si chtěli zahrát.

Protože, co je to za mistrovství republiky, když nevíte dopředu co a jak se bude hrát, navíc časový limit vylučoval povinnost vést zápis partií.

Celá akce na mě samotného udělala dojem: No máme to ve smlouvě, tak to uděláme, ale kdyby to nebylo, tak by to vůbec nevadilo.